Delegates and Observers for 5th National Convention of Federation of Indigenous Peoples of Nepal in America (FIPNA)

fipna-delegates-5th-national-convention-2015

12-13 Dec.2015, New York

I) TAMANG SOCIETY OF AMERICA (TSA)
Delegates:
1. Mr. Pawan Yonjan
2. Mr. Lackyan Lama
3. Ms. Ramala Tamang
4. Mr. Luisang Waiba
Observers:
1. Mr. Subash Lama
2. Mr. Bharat Lama
3. Mr. B.R Lama
4. Mr. Amar Lama

II) KIRAT RAI SOCIETY OF AMERICA (KRSA)
Delegates:
1. Mr. Khagendra Rai
2. Mr. Mani Bangdel
3. Ms. Bharati Rai
4. Mr. Ram Kumar Rai

III) HYOLMO SOCIETY OF AMERICA (HSA)
Delegates:
1. Mr. Temba Dongba Hyolmo
2. Mr. Dawa Lhoba Hyolmo
3. Ms. Chenga Lama Hyolmo
4. Mr. Kinjo Dorji Hyolmo

IV) MANANG SAMAJ, USA (MS-USA)
Delegates:
1. Ms. Phoolmaya Gurung
2. Ms. Jaya Bir Gurung Lama
3. Ms. Bhuti FNU
4. Ms. Sonam Gyatso

V) MAGAR ASSOCIATION OF USA (MA-USA)
Delegates:
1. Mr. Man Bahadur Rana Magar
2. Ms. Ruku Rana Magar
3. Mr. Kul Bahadur Rana Magar
4. Mr. Surendra P. Pulami Magar
Observers:
1. Mr. Kumar Khamcha Magar
2. Mr. Ishwor Thapa Magar
3. Ms. Dhan Maya Thapa Magar
4. Mr. Deepak Thapa Magar

VI) KIRAT YAKTHUNG CHUMLUNG, USA (KYC-USA)
Delegates:
1. Ms. Subhadra Lawati
2. Mr. Binod Pomo
3. Mr. Dipesh Limbu
4. Mr. Sanjay Subba
Observers:
1. Mr. Debendra Sambahamphe
2. Mr. Santosh Limbu
3. Mr. Birendra Labung
4. Ms. Bijeta Limbu

VII) WALUNG COMMUNITY OF NORTH AMERICA (WANA)
Delegates:
1. Mr. Dawa Tsering Tenyong Lama
2. Mr. Tsewang Lama
3. Mr. Wangla Lama
4. Ms. Yangchen Lama

VIII) MUSTANG KYIDUG, USA (MK-USA)
Delegates:
1. Mr. Rajkumar Bista
2. Mr.Tsepak Dorje Gurung
3. Ms. Sharmila Sherchan
4. Mr. Karma Gurung

IX) GYALSUMDO SEWA SANSTHA, USA (GSS-USA)
Delegates:
1. Mr. Dawa Gyalpo Punel
2. Mr. Raju Lama
3. Ms. Yangchung Punel
4. Ms. Tsering Lama

X). THE GURUNG (TAMU) SOCIETY, NEW YORK (GS-NY)
Delegates:
1. Mr. Sher Jung Gurung
2. Mr. Mekh Gurung
3. Ms. Manita Gurung
4. Mr. Prem Gurung
Observers:
1. Ms. Roshni Gurung
2. Mr. Khagendra Gurung
3. Ms. Indira Gurung
4. Ms. Sarina Gurung

XI) UNITED SHERPA ASSOCIATION, USA (USA)
Delegates:
1. Mr. Nima Sherpa (SindhuPalchok)
2. Mr. Vhayo Kanchha Sherpa (Sindhu Palchok)
3. Mr. Ngima Gyaljen Sherpa (Gumdel- Ramechhap)
4. Mr. Dendi Sherpa (Goli- Solukhumbu)

XII) NEW YORK NEWAH GUTHI (NYNG)
Delegates:
1. Mr. Samir Maharjan
2. Mr. Bijay Maharjan
3. Ms. Shrijana Tuladhar
4. Mr. Mangal Das Shrestha

ELECTION COMMISSION-2015, FIPNA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *